Wrocław:Firma aplikacyjna nie zadeklarowała do opodatkowania ponad 6,5 mln zł przychodów.

Eksperci z dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przeprowadzili kontrolę celno-skarbową w spółce, która świadczy usługi przewozu przez mobilną aplikację. Ustalili, że firma nie zadeklarowała do opodatkowania ponad 6,5 mln zł przychodów. Spółka straciła prawo do stosowania preferencyjnej stawki opodatkowania CIT w wysokości 9%.

Kontrola obejmowała transakcje rejestrowane na kasie fiskalnej. Następnie specjaliści z dolnośląskiej KAS zestawili dane z deklaracją podatkową CIT-8. Analiza wykazała, że spółka nie zadeklarowała do opodatkowania większości przychodu.

1,2 mln zł zaległego podatku trafiło do budżetu państwa.

Eksperci analizowali również rachunki bankowe spółki, które potwierdziły wpłaty od operatorów aplikacji przewozowych za usługi wykonane przez firmę. Wartość niezadeklarowanych do opodatkowania przychodów z tytułu świadczenia usług przewozu osób wyniosła ponad 6,5 mln zł. Wpłynęło to na utratę prawa do stosowania przez spółkę preferencyjnej stawki opodatkowania CIT w wysokości 9%. Zgodnie z przepisami prawa preferencyjna stawka podatku może być stosowana w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły 2 mln euro.

Obowiązkowe kasy fiskalne.

Przypominamy, że zarówno tradycyjne taksówki jak i firmy, które świadczą usługi przewozu przez aplikacje mobilne na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinny ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej i wydać klientom paragon fiskalny.

W przypadku kasy rejestrującej mającej postać oprogramowania, kierowca na żądanie klienta zobowiązany jest przesłać paragon na adres e-mail.

Zarejestrowana sprzedaż na kasie fiskalnej ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć zapłacenia podatków, nie wydają paragonów lub zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować. Zdarza się, że porzucone paragony służą także „jako podkładki” do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania VAT .

Źródło: IAS we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *