Wrocław: Wspólne działania kontrolne służb

Mając na uwadze fakt, że na terenie naszego kraju dochodzi do zdarzeń w pojazdach wykorzystywanych do przewozu osób na tzw. aplikację, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej zainicjowali na terenie miasta szeroko zakrojone działania mające na celu zapobieganie tego typu zdarzeniom kryminalnym.

Akcja, w której uczestniczyli funkcjonariusze z kilku komórek organizacyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, policjanci prewencji i operacyjni z wrocławskiej komendy miejskiej, Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu, a także Straż Graniczna, Służba Celno-Skarbowa oraz Inspekcja Transportu Drogowego, była również doskonalą okazją do identyfikowania i zatrzymywania sprawców przestępstw oraz wykroczeń popełnianych przez kierowców, którzy świadczą usługi przewozu osób.

W piątkową noc (3.03.2023) w centrum Wrocławia oraz w rejonie klubów i dyskotek funkcjonariusze prowadzili intensywne kontrole kierujących trudniących się przewozem osób na tzw. aplikację. Mundurowi sprawdzali między innymi stan techniczny pojazdów, trzeźwość i uprawnienia kierujących, legalność okazywanych dokumentów i pobytu obcokrajowców na terenie Polski. Funkcjonariusze drobiazgowo kontrolowali także posiadanie stosowanych licencji na przewóz osób. Oczywiście każdy z kierowców weryfikowany był w policyjnych bazach danych, co pozwala na identyfikację osób poszukiwanych, nielegalnie przebywających na terenie naszego kraju czy takich, którzy wsiedli za kierownicę auta, pomimo ewidentnych przeciwwskazań, takich jak posiadanie aktywnego zakazu prowadzenia pojazdu czy braku uprawnień.

W trakcie samych działań, które prowadzone były wieloaspektowo, policjanci kryminalni kontrolowali konkretnych kierowców, wytypowanych podczas wcześniejszej obserwacji i czynności operacyjnych. Funkcjonariusze prewencji, ruchu drogowego i pozostałych służb, biorących udział w akcji, wykonywali masowo kontrole kierujących zajmujących się przewozem osób, aby ujawniać wszelkie wykroczenia oraz przestępstwa, których mogli dopuścić się kontrolowani kierowcy.Podczas działań, w których udział wzięli funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, ITD i Służby Celno-Skarbowej, wylegitymowanych zostało łącznie 421 osób, skontrolowanych 223 pojazdy wykorzystywanych do przewozu osób. W wyniku podjętych czynności za popełnione przestępstwa zatrzymano 13 kierowców – za prowadzenia pojazdu pomimo aktywnego zakazu sądowego, posiadania środków zabronionych oraz posługiwanie się fałszywym dokumentem. Mundurowi zatrzymali ponadto blisko 20 dowodów rejestracyjnych w związku ze złym stanem technicznym, brakiem badań technicznych czy uchybieniami w zakresie oznakowania pojazdów wykorzystywanych do przewozu osób. Wystawiono również ponad 30 mandatów karnych oraz sporządzono 5 wniosków o ukaranie do sądu. Okazało się, że 2 kierowców nie posiadało licencji uprawniającej do świadczenia usług w zakresie przewozu osób i w myśl przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego muszą się one teraz liczyć z karami finansowymi w kwocie do 12 tysięcy złotych.

 

Źródło DOLNOŚLĄSKIA POLICJA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *