Warszawa:Polskie prawo jazdy dla kierowców aplikacyjnych

W piątek Sejm przyjął nowelizację prawa o ruch drogowym. Nowe przepisy mają m.in. podnieść bezpieczeństwo pasażerów poprzez wprowadzenie wymogu lepszej weryfikacji kierowców w firmach aplikacyjnych.

Za przyjęciem ustawy głosowało 427 posłów, 18 wstrzymało się od głosu, a 3 było przeciw. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym dotyczy m.in. podniesienia bezpieczeństwa pasażerów poprzez lepszą niż do tej pory weryfikację tożsamości kierującego pojazdem.

W pracach nad ustawą wprowadzono do projektu wiele poprawek, ale głównie o charakterze redakcyjnym. Najistotniejsza, która ma pełne szanse uzupełnić uchwalone prawo dotyczy zobowiązania przewoźników, by weryfikacja kierowców dotyczyła także osób, które w tej roli firma zatrudniała na trzy miesiące wstecz od daty wejścia ustawy. Po zmianie przepisów osoby wykonujące przewozy na rzecz firm świadczących usługi przewozów na aplikację nie będą już anonimowe.

Zanim zaczną swiadczyć usługi kandydat na kierowcę będzie musiał osobiście stawić się w firmie przewozowej i zweryfikować nie tylko swoje kwalifikacje, ale i potwierdzić tożsamość. Ponadto będzie musiał zostawić u zleceniodawcy swoją aktualną fotografię oraz zaświadczenie o niekaralności i Polskie prawo jazdy

Firmy aplikacyjne nie zgadzają się na polskie prawo jazdy, argumentując tym, że stracą kierowców oraz kierowcy będą przez kilka miesięcy musieli czekać na nowy dokument.

Ta poprawka wzbudziła wiele kontrowersji, co tak naprawdę wprowadza poza dokumentem ?

Taxi news sprawdziło to, kierowcy z państstw które mają podpisaną umowę konwencji Wiedeńskiej np Ukraina , Białoruś czy Gruzja co sprawia, że wymiana prawa jady odbywa się w urzędzie polskim do 3 dni roboczych od dnia, w którym urząd dostanie potwierdzenie opłaty oraz potwierdzenie ważności prawa jazdy z innego kraju .

Wszyscy kierowcy będą w rejestrze CEPIK, czyli będą naliczane punkty karne .

Z naszych informacji wynika że kandydaci na przewóz osób będą traktowania jak młodzi kierowcy, czyli popełnienie trzech wykroczeń bądź przestępstwa w okresie próbnym, skutkuje całkowitą utratą prawa jazdy, co więcej, po osiągnięciu limitu, młodemu kierowcy nie zostaje ono zatrzymane, tylko następuje utrata uprawnień.

W rozmowie z redaktorem telewizji wydarzenia 24 Przewodniczący Związku Zawodowego Taksówkarzy Zawodowych „Warszawski Taksówkarz” Dariusz Chojnowski

Mówi że ten zapis jest dobry i idący w dobrym kierunku, ale to za mało podkreśla również, że powinno być zaświadczenie o niekaralności z kraju pochodzenia.

 

 

 

 

One thought on “Warszawa:Polskie prawo jazdy dla kierowców aplikacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *