Tarnów: Tarnowscy taksówkarze obawiają się o swoje miejsca prac

Tarnowscy taksówkarze obawiają się o swoje miejsca pracy w związku z działającymi na terenie miasta przejazdami “na aplikacje”. Ich zdaniem tego typu działalność to nieuczciwa konkurencja, która proponuje kursy po cenach dumpingowych. Taksówkarze sprawą postanowili zainteresować radę miejską i urząd miasta.

Chodzi nam o to, że rynek został zniszczony. Chcemy powołania komisji do spraw przejazdów “na aplikacje”, chodzi nam o kontrole w tych firmach, w których urząd miasta Tarnowa wydał zezwolenia na przewóz taxi. Te firmy mają zgodę na przewóz taxi, ale nie mogą stać na postoju, te firmy robią kursy po 5 złotych

Przykładowo klasyczną taksówką kurs w tym momencie z dworca pod nowy szpital kosztuje 20 złotych, przy czym mamy na takim kursie koszt realny na poziomie 10 złotych – jeżdżę taksówką kilka lat, mam doświadczenie i mogę coś takiego wyliczyć – natomiast w tym momencie przychodzi obcy podmiot zagraniczny i realizuje taki kurs za kwotę 5 złotych – tłumaczy Krzysztof Grzywacz, tarnowski taksówkarz

Taksówkarze wyliczają, że w przeciągu ostatniego roku za sprawą kursów zamawianych przez aplikacje liczba przejazdów tradycyjnymi taksówkami zmniejszyła się o około 30 %. Kierowcy tradycyjnych taksówek tłumaczą, że nie są w stanie konkurować ceną z przewoźnikami “na aplikację”. Jest urząd, który potrafi przeliczyć koszt przejazdu. 12 lat temu powstały pewne kwoty, powiedzmy, że jest to 2 złote za kilometr. Jako że mamy inflację te stawki zostały podniesione na 2,5 złotych za kilometr tak jeżdżą wszystkie firmy w Tarnowie. Przeliczając stawki tych przejazdów aplikacyjnych, to ta stawka opiewa poniżej 1,5 złotych za kilometr, podczas gdy koszt fizyczny przejechania jednego kilometra samochodem to jest około 1 złoty. Nie da się robić biznesu i zarabiać na tym, jeżeli mamy koszt przejechania kilometra 1 złoty, a pobieramy od klienta 1,5 złych, co trzeba jeszcze opodatkować – wylicza taksówkarz.

Na sesji taksówkarze otrzymali odpowiedź, że to nie miasto udzieliło licencji na przejazdy firmom działającym za pomocą aplikacji.

 Firmy, które zostały wymienione na tej sali nie uzyskały licencji, korzystają z innego ustawowego rozwiązania. To właśnie ten parlament rok i dwa lata temu uchwalił zmianę prawa, które nie poddaje kontroli gminnej – w tym przypadku naszego miasta – takiego procederu działania poprzez upoważnione podmioty. My nie mamy w ogóle możliwości kontrolowania, w jaki sposób te duże firmy działają na terenie miasta – odpowiada Roman Ciepiela, prezydent miasta Tarnowa.

Taksówkarze z kolei podnoszą, że to miasto wydaje nowe licencje dla kierowców taxi. Tu jednak magistrat odpowiada, że w przypadku braku zastrzeżeń urząd jest zobowiązany do wydania takiego pozwolenia i nie może ich limitować. W ciągu ostatniego roku na lokalnym rynku przybyło około 100 nowych osób, które otrzymały licencję na jazdę taksówką.

 Taksówkarze są oburzeni bezczynnością Urzędu Miasta Tarnowa dotyczącą przestępstw partnerów BOLTA oraz FREENOW. Jednocześnie deklarują iż poprą działania Prezydenta Romana Ciepieli dotyczące ochrony lokalnych taksówkarzy przed obcą zagraniczną nieuczciwą konkurencją oraz ich partnerami . Partnerzy BOLTA oraz FREENOW- mówi Rafał Kozioł – przy pomocy PIS dążą do eliminacji rynku taxi w całej Polsce. Stosowanie nieuczciwej konkurencji jest karalne więc zgodnie z art 18 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji będziemy dochodził swoich praw oraz ścigać przestępców. Będziemy zakładać sprawy karne oraz cywilne. Bolt został zarejestrowany niezgodnie z art 151 par 2 KSH. Mamy ogromny “wałek” popieramy przez skorumpowanych polityków – wścieka się Rafał Kozioł. Sprawa jest rozwojowa. Negocjujemy z prawnikami odnośnie pełnomocnictw, cen oraz sposobu walki o taksówkarzy oraz o ich odszkodowania zgodnie z art 18 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Musimy być jako taksówkarze zjednoczeni jak jedna rodzina w walce o obronę naszych stanowisk pracy – dodaje Krzysztof Grzywacz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *