Rozmowa z Grzegorzem Kłosowskim

Strefa.info – Grzegorzu, koleżanki i koledzy nic o Tobie nie wiedzą. Powiedz coś o sobie, zaprezentuj się krótko.

Grzegorz Kłosowski – Nazywam się Grzegorz Kłosowski ,urodzony w Warszawie w, zawodzie od 3 lat.

Strefa.info – Niewiele, ale może więcej wyciągnę konkretniejszymi pytaniami. Kilka tygodni temu ogłosiłeś, że chciałbyś stworzyć izbę gospodarczą taksówkarzy. Skąd ten pomysł? Dlaczego akurat izba i dlaczego nowa organizacja?

Grzegorz Kłosowski – Po proteście w 2019r., gdy ówczesne władze związków i organizacji poszły w kierunku legalizacji, tzw. ustawy ,,Lex Uber”, nastąpiło mocne utracenie zaufania do organizacji, które z założenia mają bronić interesów taksówkarzy. Co dziś widać gołym okiem. Coraz mniej ludzi angażuje się w sprawy środowiska, coraz mniej wierzy w jakiś sukces. Dlatego nowa organizacja ma na celu najpierw odbudować to zaufanie, a następnie dążyć do zmiany ustawy ,, Lex Uber”.

Strefa.info – Brzmi logicznie. Ale… Otoczyłeś się ludźmi, którzy nie są nowicjuszami. Paweł Saturski, Darek Góralczyk, Sebastian Ligowski to ludzie znani. Więc z tymi „spalonymi” ludźmi chcesz budować coś nowego, co ma odzyskać zaufanie środowiska? Nie widzisz w tym błędu logicznego?

Grzegorz Kłosowski – To że znam osoby, które wymieniłeś, o niczym nie świadczy. Tak samo znam osoby, które kiedyś należały do GAP. Miałem również okazję poznać Jarka Iglikowskiego i zamienić kilka słów. Czy to oznacza, że gdy poznałem te osoby, to nie mogę mieć własnego zdania, własnych poglądów i pomysłów? Jeśli będziemy rozpatrywać czyjeś propozycje poprzez osoby, które zna, a nie przez działania i jasno określony cel, to ciężko będzie nam dokonać zmian w naszej branży. Poza tym osoby wymienione przez Ciebie tak naprawdę odpowiedziały na zaproszenie do zorganizowania protestu o tarczę i z tego miejsca jeszcze raz chciałbym wszystkim tym, którzy się zaangażowali w tę inicjatywę, serdecznie podziękować.

Strefa.info – Nie chodzi o to, kogo znasz, tylko o to, że jesteś kojarzony z konkretnymi osobami, które działają lub twierdzą, że działają, Więc mówienie o budowaniu czegoś nowego, wolnego od starych błędów, z osobami, które kojarzone są z jedną lub drugą organizacją, raczej zaprzecza temu twierdzeniu. Nie sądzisz?

Grzegorz Kłosowski – W ogóle, ponieważ na dzień dzisiejszy jeszcze nie powstała formalna organizacja, więc takie stwierdzenie uznaję za bezzasadne. Do tego pytania możemy powrócić, gdy będzie już formalna organizacja.

Strefa.info – To jaki był powód takiej, a nie innej frekwencji na organizowanym przez Ciebie proteście?

Grzegorz Kłosowski – Tu chyba nałożyło się wiele czynników, takich jak np:

-ludzie mało mnie znają,

-brak pomocy z strony korporacji (raptem 3 puściły komunikat),

-ludzie też są zmęczeni tą całą sytuacją (pandemią),

-brak pieniędzy,

– strach w obawie o kary,

-krótki czas na nagłośnienie tego wydarzenia.

Podejrzewam, że coś jeszcze by się znalazło, co spowodowało niską frekwencję. Na pewno trzeba będzie z tego wyciągnąć wnioski i mimo wszystko dążyć do większego zaangażowania środowiska w swojej własne sprawy, rozbudzić tzw,, wiarę że nam też może się udać”.

Strefa.info – Czyli nadal wierzysz, że się uda?

Grzegorz Kłosowski – Tak inaczej bym nie próbował,napewno do pełni sukcesu są potrzebni ludzie i ich zaangażowanie.

Strefa.info – To powiedz, w skrócie, co chcesz zmienić w prawie?

Grzegorz Kłosowski – Co do ,,Lex Uber” to:

  • nowy egzamin kwalifikacji zawodowej do zawodu taksówkarza dla osób, które weszły do zawodu po 1 stycznia 2020 roku,
  • możliwość ustalania ceny minimalnej przez UM,
  • obowiązkowy egzamin (państwowy) z j.polskiego dla obcokrajowców,
  • zdany Polski egzamin z prawa jazdy lub wymiany dokumentów na polskie przed odebraniem licencji,
  • rozwiązania systemowe dla aplikacji,czyli rejestracja czasu pracy, jedno konto jeden kierowca, stworzenie dodatkowej zakładki w aplikacji, która będzie zawierała wszystkie informacje o kierowcy,jego zatrudnieniu i przez kogo. Ma to pomóc służbą przy kontroli,
  • ponowne wprowadzenie limitów licencji.

    Zaznaczam,te wszystkie propozycje najpierw muszą przejść obróbkę prawną i wtedy będziemy mogli rozmawiać o konkretach, bo może się okazać, że coś odpadnie i trzeba będzie szukać innego rozwiązania.

Strefa.info – A jak idą prace nad tworzeniem izby?

Grzegorz Kłosowski – Powoli, na razie do grupy zgłosiło się ok. 23 osób. Czas pokaże, co będzie dalej.

Strefa.info – Gdzie, w takim razie, szukać informacji o izbie?

Grzegorz Kłosowski – https://m.facebook.com/104802744894415

Strefa.info – Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.

Grzegorz Kłosowski – Dziękuję również, pozdrawiam.


Treść pochodzi ze strony Strefa Info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *