Gdańsk:Witd wykryło duże uchybienia popelnione przez obywatela Indii

W dniu 05 stycznia 2024 r. inspektorzy z WITD w Gdańsku poddali kontroli taksówkę, którą świadczone były usługi z wykorzystaniem jednej z popularnych aplikacji. Taksówka w chwili podjęcia kontroli znajdowała się na jednym z postojów w Gdańsku. Kierowcą pojazdu okazał się obywatel Indii.

W trakcie kontroli kierowca nie był w stanie okazać wypisu z licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką.

Większym problemem okazały się uprawnienia do kierowania pojazdami jakie okazał obywatel Indii. Kierowca okazał bowiem jedynie kserokopię hinduskiego prawa jazdy (Indie nie są sygnatariuszem konwencji wiedeńskiej – prawo jazdy wydane przez ten kraj nie jest uznawane na terenie RP). Inspektorzy wezwali zatem na miejsce kontroli patrol Policji. Tożsamość kierowcy została zweryfikowana na podstawie okazanego paszportu i tutaj zaczęły się naprawdę poważne problemy. Po weryfikacji wpisów w paszporcie, inspektorzy ustalili, że kierowca wjechał na teren Polski w 2019 roku na podstawie półrocznej łotewskiej wizy pracowniczej. Ważność wizy wygasła kilka lat temu. W celu weryfikacji kolejnych wątpliwości na miejsce wezwano funkcjonariuszy Straży Granicznej z Wydziału Kontroli Legalności Zatrudnienia. Policjanci po weryfikacji danych ustalili, że kierowca miał wydane w Polsce i ważne uprawnienia do kierowania pojazdami. Funkcjonariusze Straży Granicznej nie mieli dla kierowcy tak dobrych wiadomości. Po wnikliwym sprawdzeniu obywatela Indii stwierdzili, że przebywa on na terenie naszego kraju nielegalnie. Kierowca został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej do dalszych czynności, których wynikiem będzie najprawdopodobniej nakaz opuszczenia naszego kraju. W stosunku do przedsiębiorcy, dla którego obywatel Indii świadczył pracy kierowcę taksówki prowadzone będzie postępowanie administracyjne w związku ze stwierdzonymi naruszeniami. Przedsiębiorca będzie musiał również wytłumaczyć fakt zatrudnienia obywatela Indii bez ważnej wizy i wymaganego zezwolenia na pracę.

Materiały WITD GDAŃSK

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *